Odkurzanie centralne jest idealną metodą zagwarantowania czystości dla małych domów lub hosteli. System trzeba zrobić podczas konstruowania domu, z powodu użycia specjalnej instalacji. W zamieszkałych budynkach instalowanie wiąże się z poważnymi zmianami oraz kompromisami wymagające zamontowanie rur PCV w elewacje lub posadzki.

Instalacja odkurzania centralnego składa się z paru komponentów. System centralny odkurzania, czyli jednostka ssąca, montuje się permanentnie w pomieszczeniu gospodarczym razem ze zbiornikiem, gdzie zbierają się pyłki. System jest stworzona z przewodów, dzięki czemu brud jest przesyłany punktów ssących do odkurzacza centralnego. Trzeba poprowadzić armaturę w ścianach. Gniazdka ssące do doczepienia węża ssącego posiadają długość od 8 do 12 metrów, dzięki czemu można sprzątać na dużych powierzchniach. Zlokalizowanie powinno być tak zaplanowane, by mieć dostęp do odkurzania jak największej powierzchni za pomocą węża od odkurzacza.

To rozwiązanie ma bardzo dużo. W porównaniu do odkurzacza tradycyjnego. Ta metoda sprzątania jest zwłaszcza rekomendowana dla uczulonych na pył. Tradycyjne odkurzacze wydychają wciągane powietrze w tym samym miejscu gdzie się sprząta, podczas gdy system centralny pozbywa się kurzu poza budynek. Zabrudzenia mogą znowu znaleźć się w pokoju, ze względu na to, że filtr może przepuścić niektóre cząsteczki. Nie trzeba przenosić ciężarów - elastycznego węża podłącza się do jednostki ssącej i można swobodne odkurzać. Najbardziej odczuwalną wadą odkurzacza centralnego jest cena. Jednostka centralna stanowi najbardziej kosztowny element całej instalacji.