Nabycie mieszkania to zawiły cykl, który nie polaga niestety tylko na wyborze miejsca i zapłaceniu za nie. Pozytywne przeprowadzenie zakupu jest związane z wieloma czynnikami, takimi jak czas i odpowiednie oszacowanie zasobów finansowych. Jak wyglądają etapy kupowania mieszkania i na co trzeba zwrócić uwagę?

Pierwszym etapem prowadzącym do zakupu swojego lokalu jest zastanowienie się czy wolimy podnajmować lub mieć coś własnego. Lokalny rynek mieszkań jest bogaty w przeróżne oferty. Lokale można znaleźć na rynku pierwotnym lub wtórnym. Określając te główne założenia możemy zastanowić się co znajduje się w naszym zasięgu finansowym. Przed zakupem warto dysponować oszczędności na mieszkanie lub starać się o kredyt bankowy. Mając własne pieniądze jesteśmy w stanie dopasować wielkość mieszkania do swoich finansowych dyspozycyjności. Pożyczka jaką otrzymamy zależy od zdolności kredytowej. Najlepiej jest skontaktować się z konsultantem kredytowym, który doradzi i wyceni zdolność kredytową. Wiedząc ile będzie kosztować kupno mieszkania i jego spłata, będzie wiadomo jakie mieszkanie można kupić.

Następnym chodem jest podjęcie decyzji czy szukamy mieszkania sami lub z pomocą pośrednika. Gdy nabywamy cztery kąty po raz pierwszy, pośrednik może dać wiele drogocennych wskazówek. Posiadając wiedzę o lokalnym rynku, szybciej odszuka pasujące nam propozycje. Jednakże taka usługa niemało wynosi. Pomimo to biuro nieruchomości wspomoże w zawieraniu umów i procedurach finalizujących transakcję. Decydując się na kupno na własną rękę trzeba szukać informacji w gazetach lub Internecie. Powinno się skontrolować czy mieszkanie nie jest zadłużone.

Jeżeli nie ma żadnych niedogodności, nabywca lokalu składa podpis na umowie przedwsstępnej. To dobry czas na sprawdzenie propozycji pożyczek w bankach i złożenie wniosku o kredyt. Jeśli wiemy, że uzyskamy pożyczkę, można zatwierdzić umowę nabycia, która jest zatwierdzana z udziałem notariusza. Jeśli umowa została podpisana należy pokazać umowy w banku a także zlecić zapłatę za mieszkanie sprzedającemu. Odbierając mieszkanie sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy aby określić kondycję lokalu.